مقاله ای از رامین پرهام – BBC Persian

غلط های املایی این نوشته را پیدا کنید!ه

بچه ها این کار فردای شماست


محور تهران – اورشلیم

نقدی بر اسرائیل‌ستیزی شیعی

در تکمیل مباحثی که در مناظره‌ی پرگار درباره‌ی اخلاقی بودن یا نبودن و ضروری بودن یا نبودن تحریم اسرائیل در قالب کارزار بی دی اِس( کمپین تحریم اسرائیل) مطرح شد، یادآوری چند نکته را لازم می‌دانم. برای طرح این نکات باید از چارچوب مشخصِ بی دی اِس( کمپین تحریم اسرائیل) ، که در مناظره و از زوایای مختلف به بحث گذاشته شد، خارج شوم و موضوع را در قالب کلی‌تر روابط ایران و اسرائیل از یک سو و منافع ملی ایران از سوی دیگر به بحث بگذارم. دلیل این کار هم به نظرم ساده است: روشنفکری و دیاسپورای کشوری که، در قالب عینی و مصطلح و رایج و حقیقی و حقوقی «ایران اسلامی»،صدرنشین شاخص فلاکت در جهان شده است، قاعدتاً باید اولویتی غیر از اسرائیل‌ستیزی و تحریم این کشور داشته باشد. در چنین شرایطی، اولویت روشنفکری که خود را نخست ایرانی می‌داند و تنها پس از آن است که هویّت خویش را در چارچوبی مذهبی یا شیعی یا سنی یا بی‌دین یا راست یا چپ یا سوسیال دموکرات یا لیبرال تعریف می‌کند، باید تحریم سیاسی و اقتصادی و مالی آنهایی باشد که از ایران ما ایرانی «اسلامی» و مفلوک ساخته‌اند، و نه تحریم علمی و مالی و تجاری و سیاسی کشوری که ایران ما با آن حتی مرز مشترک هم ندارد! در چنین شرایطی، اولویت روشنفکری و دیاسپورایی که قاعدتاً باید از آزادی نقد در جوامع پذیرای خود در راستای منافع ملی ایران بهره بجوید، می‌بایست در این مهم متجلی گردد که دست دکل‌فروشان و دیگر آقازاده‌های «بورسیه»ای و خانواده‌های ایشان از «بیت‌المال» کوتاه شود و تحریمی همه‌جانبه‌ بر علیه سران و مدیران ارشد نظامی که معلوم نیست به کدامین دلیل دُردانه‌های‌شان مدینه‌ فاضله و ام‌القراء ابوی را گذاشته، در لندن و تورنتو و کوالالامپور … سرگرم «تحصیل» و عبادت و تجارت اند، در کارزاری جانانه شکل گیرد. چرا که از قدیم گفته‌اند چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است!

ریشه‌یابی اسرائیل‌ستیزی شیعی در ایران: یومیه شرق، پرآودآی روشنفکری شیعه در «ایران اسلامی»، در شماره ۲۶۲۴ خود در ۱۵ تیرماه، مطلبی آورده است تحت عنوان «قطع رابطه با اسرائیل به دستور مصدق». شاکی از اینکه «رُخداد دیپلماتیک»ی از این دست این روزها «مغفول» مانده است، مقاله‌‌نویسِ شرق، با تحسین از «روحیه ضدامپریالیست» مصدق، «پیشوای ایران»، و تأثیر آن بر کشورهای عربی و به‌ویژه مصر، از قول «جوانان مجاهد بغداد» و نامه‌ای که به آیت‌الله کاشانی نوشته بودند، می‌آورد: «ایران مرکز خطرناکی برای جاسوسی علیه دولت‌های عربی شده است و حال آنکه دولت‌های مزبور اسرائیل را محاصره اقتصادی نموده تا بدین‌وسیله آن را فقیر و بالاخره از پای درآوردند. شناسایی دولت دستجات یهود از طرف دولت مسلمان ایران ضربه‌ی مهلکی بر پیکر دولت اسلامی و عربی می‌باشد. بدین وسیله استدعا داریم نفوذ مذهبی و سیاسی خود را در نزد میهن‌پرست غیرتمند، دکتر مصدق، به کار ببندید تا هرگونه ارتباطی را بین ملت مسلمان ایران و بین یهود قطع نمایند.» باری، «محاصره اقتصادی» و «فقیر کردن» اسرائیل تا «از پای درآوردن دولت دستجات یهود» از یک سو و، از سوی دیگر، تقلیل ایران به دولتی مسلمان و تحلیل آن در پیکر دولت‌های اسلامی، حدیث ویرانگری است که ریشه‌های آن در ایران به شکل‌گیری ائتلاف ضدّملی معروف به ملی – مذهبی بازمی‌گردد، ائتلافی که نه کمترین نشانه‌ای از دستآوردهای ملی آن پیدا ست و نه در مذهبی بودن آن کوچک‌ترین تردیدی.

منافع ایران و منافع «ایران اسلامی» دوتاست: احمد کسروی در باب شیعه‌گری و تضادّ بنیادین آن با عقلانیّت و تجددّ در بستر مشروطه‌خواهی می‌گوید: «کیش شیعی و مشروطه اروپایی دوتاست و این دو را با یکدیگر ترکیب کردن هرگز نتوانست.» فلاکت «ایران اسلامی» خود گویای درستی و ژرف‌اندیشی تشخیص بجای کسروی از بیماری گفتمان سیاسی در ایران است. چراکه یک‌شبه نمی‌شود اقتصاد پیشروی کشوری را صدرنشین شاخصِ فلاکت در جهان کرد. برخلافِ مذهب، سیاست و اقتصاد معجزه نمی‌شناسد! مفلوک کردن یک اقتصاد عرفی و پیشرو مستلزم ایدئولوژی و نظامی است مذهبی که اوجب واجبات آن حفظ نظام شرعی باشد و نه پاسداری از منافع ملی. انکار این مهم نیز مستلزم مغرضانی است که نام‌گذاری یک خیابان در قاهره به نام مصدق را امری مغفول‌شده در تاریخ رُخدادهای دیپلماتیک ایران می‌دانند، ولی این نکته را ناگفته می‌گذارند که چنین کاری به فرمان جمال عبدالناصر ممکن شد، یعنی به حکم پوپولیستی که علمدار ناسیونالیزم عرببود، ناسیونالیزم عربی که از یک سو خواهان «نابودی کامل اسرائیل» بود و از سوی دیگر می‌رفت تاتحت تأثیر انکارناپذیر ناصردراجلاس عمومی اتحادیه عرب در ۱۴ آگوست ۱۹۶۳و در اوج قدرقدرتی ناصریزم و ایران‌ستیزی آشکار آن، استفاده از اصطلاح جعلی «خلیج عربی» بجای خلیج فارس در اسناد رسمی این دولت‌ها را به «اتفاق آراء الزامی کند».

تأثیرگذاری ایران در مناقشه‌ی فلسطینی‌ها با اسرائیل: ایرانی می‌توانست تأثیری سازنده، و نه مخرّب، در مناقشه‌ی فلسطینی‌ها با اسرائیل داشته باشد که هم با شمال و هم با جنوب، هم با غرب و هم با شرق، و هم با اعراب و هم با اسرائیل از بهترین سطح روابط همه‌جانبه برخوردار بود. ولی جریان اسرائیل‌ستیز در سیاست قرن‌بیستمی ایران با آن ایران همان کرد که با کسروی و با سپهبد رزم‌آرا و با شادروان بختیار و با اندیشه‌ی ملی کرد: ذبح عقلانیّت در محراب شریعت. ذبحی که ایران را «ایران اسلامی» و منزوی و فلاکت‌زده کرد. به راستی، میزان تأثیرگذاری بیرونی و منطقه‌ای و جهانی کشوری فلاکت‌زده که فساد و فحشا و اعتیاد و دزدی از سروکول آن بالا می‌رود، تا چه حدّ می‌تواند باشد؟ روشنفکری که خود را جهان‌وطنی می‌داند و فارق از هر گونه هویّت ملی، می‌تواند فعالانه در کارزارهای فراملی به سخنوری و کنشگری بپردازد. ولی روشنفکری که هویّت خود را ایرانی و تعلق خویش را به میهن خود و منافع آن می‌داند، عقلاً و اخلاقاً باید همّت خود را صرف پیشبرد منافع کشور و ملت کند. در کشوری که بانک‌های‌اش از «شرایط بادوام» خارج شده، با معضلات ژرف ساختاری، اعتباری، و نقدینگی روبرو بوده، سهم «مطالبات مشکوک‌الوصول‌»اش ۶۴ درصد و باوجود «حساب سرمایه»ای مساوی با ۷۱ هزار میلیارد تومان، حجم «مطالبات سوخته»‌اش به ۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است (!) اوجب واجبات روشنفکر چنین کشوری قاعدتاً باید چیزی جز اخلاقی بودن تحریم بانکی اسرائیل باشد! کشوری که سهم آب خود را از جمهوری اسلامی افغانستان هم نمی‌تواند بگیرد؛ کشوری که باوجود ۳۰۰ میلیارد دلار هزینه در «صنعت هسته‌ای»، برق خود را از ارمنستان وارد می‌کند؛ کشوری که بزرگ‌ترین زخایر گاز دنیا را دارد و از ترکیه، یعنی از مشتری گاز خود (!)، نیروگاه گازی وارد می‌کند؛ کشوری که ده سال است «خط لوله صلح» به جمهوری اسلامی پاکستان می‌کشد و رئیس جمهوراش از آن دست خالی بازمی‌گردد؛ کشوری که سهم گازی خود از قطر را هم نمی‌تواند بگیرد؛ کشوری که سهم خود از دریای مازندران را نمی‌تواند بگیرد؛ کشوری که بزرگ‌ترین پلاتفرم نقل‌وانتقال و توزیع و مصرف تریاک و هروئین در جان است… روشنفکر چنین کشوری، عقلاً و اخلاقاً، باید دغدغه‌ای غیر از تحریم دانشگاه‌های اسرائیل داشته باشد که بخشِ مهمی از ایران‌شناسی در عصر حاضر و در بهترین سطح آن را در خود جای داده‌اند.

محور تهران – اورشلیم: بازسازی و تحکیم همه‌جانبه‌ی محور راهبردی تهران – اورشلیم است که می‌تواند در آینده، ایران را بار دیگر به بازیگری سازنده در معادلات و مشکلات منطقه‌ای تبدیل کند. ایران با اسرائیل نه تضاد منافع، که اشتراک منافع دارد. ایران با اسرائیل هم‌مرز نیست که با آن مناقشه‌ی مرزی داشته باشد؛ ایران با اسرائیل پدرکشتگی ندارد که از آن دعوی خسارت کند؛ اسرائیل طاق نصرت قادسیه در اورشلیم بنا نکرده و از کلاه‌خودهای گلوله‌خورده‌ی سربازان ایرانی چیدمان و اینستالیشن هنری نساخته است؛ حوزه منافعِ راهبردی ایران، از تنگه هرمز تا مازندران، با حوزه منافع راهبردی اسرائیل، از تنگه تیران تا مدیترانه، تضاد سوق‌الجیشی ندارد… اقتصادهای دو کشور، یکی اسرائیلی و متکی بر نوآوری و فن‌آوری در جغرافیایی محدود و دیگری ایرانی و بالقوه برخوردار از جمعیتی جوان و انبوه و جغرافیایی گسترده در چهارراه جاده ابریشم، بیش از آنکه رقیب یکدیگر باشند، می‌توانند مکمل هم باشند و با هم‌افزایی در عصه‌های مختلف، پیشروترین محور اقتصادی و تجاری و مالی منطقه را تشکیل دهند. دو دیاسپورآی ایرانی و یهود، از پیشروترین جمعیت‌های پراکنده در آمریکا و اروپا، می‌توانند در قالب همکاری‌های فرهنگی، هنری، رسانه‌ای و سیاسی به پیشبرد منافع مشترک راهبردی ایران و اسرائیل کمک کنند.

Source: مقاله ای از رامین پرهام – BBC Persian

Advertisements

29 دیدگاه برای «مقاله ای از رامین پرهام – BBC Persian»

 1. کاپیتان و رفقا خیلی مخلصیم

  من هیچوقت هیچوقت هیچوقت متوجه نشدم، درک نکردم که دشمنی با اسرائیل چرا و به چه دلیل به وجود اومد و ادامه پیدا کرد
  کلن این داستان یهودستیزی (که منصحر به مسلمانان عزیز هم نمیشه)رو درک نمی‌کنم

  دوست‌داشته‌شده توسط 1 نفر

 2. چرا دشمني يا اسرائيل رو درك نكردي؟ من طرفدار اعراب و فلسطيني ها نيستم ولي به نظرم اسرائيل همون قدر صاحب حقه كه ايران در مورد سرزمين هاي از دست رفته امپراتوري پارس.
  در دوران مدرن اشغال سرزمين هاي متعلق به ديگران و به رسميت شناخته شدن آن از طرف مجامع بين المللي غيرقابل قبوله.اونم به استناد كتاب عهدعتيقي كه چند صد سال بعد توسط كاهنان نگارش شده.

  دوست‌داشته‌شده توسط 1 نفر

 3. چرا اشغال سرزمین های متعلق به دیگران تا اواسط قرن 20 بدون اشکال بوده ؟!
  سوریه ، عراق ، اردن اینا هم به شکلی کشورهای جعلی هستن، کشورهای پیروز در جنگ اول و دوم سرزمین‌های اشغال شده رو بین اقوام منطقه تقسیم کردن ، هرجور حساب کنیم یه بخشی از این سرزمین ها میرسه به یهودیآ (مگر اینکه مثل هیتلر بگیم اینا هیچ سهمی ندارن و باید به صابونِ مرده شورخونه تبدیل بشن)
  اصلن صحبت درباره عهد عتیق نیست، یک جمعیت مذهبی سالها و قرنهای طولانی در یک نقطه زندگی میکرده ، اشغالگران مسلمان اونارو دربدر و آواره میکنن ، نهایتا با تضعیف جامعه ی اسلامی (عثمانی)، اون جمعیت بومی و قدیمی تصمیم میگره دوباره به سرزمین های خودش برگرده (البته برای تهیج توده های یهودی به تورات هم استناد کردن).

  یهودیان قبل از تشکیل دولت یهود هم منفور بودن و آزار و اذیت میدیدن

  به نظرم این قضاوت عمومی که شکل های مختلف تهاجم از جانب دیگران رو ایگنور میکنه و همزمان اقدامات یهودیان رو غیرقابل قبول میدونه ریشه در قومیت ستیزی داره . در واقع نگاه و تعریف شما بارتاب یهود ستیزی شما هست ، نه شرح دلایل یهود ستیزی.

  من به استناد📜 همین یهودستیز بودنت میتونم حضانت پسرمو👶 ازت بگیرم برگردومنش به وطن، ….ترجیح میدم پسرم با پدربزرگش همینجا 🕌 مسجدی، مذهبی بار بیاد اما نژادستیز و هیتلری 🕺 تربیت نشه . 😑😶

  دوست‌داشته‌شده توسط 1 نفر

  1. جوات خان
   اول بايد پرسيد چرا يهودي ها منفور هستند؟! پدربزرگ من سوئيس درس خونده و مي گفت سوئيسي ها يهودي را دوست نداشتند چون معتقد بودند آدم هاي مولد و مفيدي نيستند.
   اولين گتو ها هم قرنها پيش تو ايتاليا ساخته شده و اون زمان بيشتر ريشه مذهبي داشته شايد به دليل اينكه يهودي را قاتل عيسي مي دونستند. هنوز هم يهودي در خيلي از نقاط اروپا و آمريكا محبوب نيستند.
   من يه زماني لندن تو يك محله يهودي نشين زندگي مي كردم يه سوپر ماركت حلال آووكادو از شهرك هاي يهودي نشين مي فروخت يه مرد انگليسي به شدت اعتراض كرد مغازه دار بدبخت هم گفت آخه مشتري يهودي هم زياد داريم. بعدشم گفت ديگه نميارم چون بعضي هاي ديگه هم اعترض كردند. و بعضي از سوپر ماركت ها و فروشگاههاشون از طرف عده اي از مردم تحريمه.
   ضمناً اسرائيل ستيزي به معناي يهود ستيزي نيست.
   و اينكه اگه خيلي ناراحتي بيا دست بچه تو بگير ببر فكر كردي سينگل مادر بودن خيلي راحته. 😡

   دوست‌داشته‌شده توسط 1 نفر

 4. یهود ستیزی بخشی به سنتهای اسلامی برمی‌گرده، و بخش دیگری به احساس عمومی عجز و فلاکت مسلمین و نفرتشان از غرب و در نهایت بخشی بسیار پر رنگ از آن مرده ریگ «چپ اردوگاهی» سابقه.

  لی‌لی
  من توجیه کنندۀ اقدامات دولت اسرائیل نیستم، اما بد نیست نگاهی به تاریخ و اتفاقات پس از جنگ اول (پیمان ورسای و فروپاشی عثمانی) و وعده و وعید ملک فیصل هاشمی با صهیونیسم جهانی بیاندازی. البته بریتانیا به تعهداتش به ملک فیصل پشت کرد و از طرف دیگه فیصل هم حجاز رو به آل‌سعود باخت.

  بابک جان
  وقت نکردم متن رو بخونم، باشه برای فردا.

  دوست‌داشته‌شده توسط 2 نفر

  1. مرده ریگ = میراث

   راستی! لی‌لی، جوات!
   گور پدر سیاست، آیندۀ یه بچه و زندگی خودتون رو فدای بحث سیاسی نکنید. فردای پیری که تنها شدین خالد مشعل به درد دل لی‌لی گوش می‌کنه؟ یا خانم لیپنی دست جوات رو می‌گیره؟

   دوست‌داشته‌شده توسط 1 نفر

 5. سلام دوسلار . جواتی بیت المقدس ما یهودی ها بوده . آیه 144 سوره مبارکه بقره بر تغییر قبله دلالت دارد که می‌فرماید :» قَدْ نَری‏ تَقَلُّبَ وَجْهِکَ فِی السَّماءِ فَلَنُوَلِّیَنَّکَ قِبْلَةً تَرْضاها فَوَلّ‏ِ وَجْهَکَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ وَ حَیْثُ ما کُنْتُمْ فَوَلُّوا وُجُوهَکُمْ شَطْرَهُ وَ إِنَّ الَّذینَ أُوتُوا الْکِتابَ لَیَعْلَمُونَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِنْ رَبِّهِمْ وَ مَا اللّهُ بِغافِلٍ عَمّا یَعْمَلُونَ » یکی از شگردهای یهودیان برای اصیل نشان دادن دین خود، این بود که به مسلمانان می‏‌گفتند: پیامبر شما چیزی ندارد و همه چیز او از ماست؛ با این که مخالف دین ماست، به سوی قبله ما نماز می‏‌خواند. با مطرح شدن تغییر قبله، این توطئه خنثی شد:
  اینو از یه سایت اسلامی برداشتم . این نشون میده که بیت المقدس مال یهودی ها بوده است . علت مخالفت مسلمانان سنتی بخصوص علمای سنتی و مجهتدان اینه که ظاهرن یهودیان در آنزمان پیامبر رو اذیت کرده اند . مسئله بیشتر مذهبی است تا سیاسی .

  دوست‌داشته‌شده توسط 3 نفر

 6. البته نظر من به اون آقایی که بچه ش در آمریکاست خودش در ایرانِ ویران شده ول ول می چرخه، نزدیکتره
  اسرائیل میتونه و باید بهترین دوست ایران در منطفه باشه
  در مورد سرزمینشون هم، یک بچه زمین رو گرفتن، به یگانه دموکراسی پیشرفته در خاورمیانه تبدیلش کردن…و پس نخواهند داد. اینو حتی بخشی از فلسطینی ها و حماس قبول کردن و ریدن بخامنه ای. ولی چون فلسطین وسیلۀ فریب، دزدی و ماندن سر قدرت آخوندهای کثاقته، ول نمی کنن. تا دم مرگ روز قدس راه میندازن، پرچم لگد می کنن. یه زمانی منم مثل لی لی طرفدار فلسطین بودم، ولی از شما چه پنهان گذشت زمان و کثافت کاری های ج.ا. نظرمو برگردوند. حامی اسرائیلم
  مرگ بر دین و خدای ادیان ابراهیمی که انسان هارو بجون هم انداخته و برای هزاران انگل مفت خور دکان باز کرده 😦

  دوست‌داشته‌شده توسط 2 نفر

 7. به خدا من طرفدار فلسطين نيستم. تو روح پدر همه اعراب از اول تا آخر
  ولي از قلدري ها و حق به جانب بودن اسرائيلي ها بدم مياد. حتماً عاقلانه تر بود كه ايران با اسرائيل بر ضدعربستان و بقيه انگلل هاي حاشيه خليج فارس متحد بشه ولي اونجوري ريده مي شه به عااارمااانهاي رهبر انقلاب
  حالا با ترامپ چطوري؟ فضاحتي كه با مجريهاي مرنينگ جو به بار آورد. واقعاً شرم آور و نفرت انگيز بود

  دوست داشتن

  1. ترامپ کسخله 🙂 من باهاش موافقم فقط چون باعث شده آخوندها جفت کنن و دیگه با قایق های زپرتی چینی شون تو خ.ف ویراژ ندن
   مشاورهاش باید کاری کنن کمتر حرف بزنه و کمتر توییت کنه 🙂
   از سوی دیگر، ترامپ تنها رئیس جمهوره در 30-40 سال اخیر که بقول هاش (خوب یا بد) داره عمل میکنه. به ارتش گفت 3 ماه وقت میدم کار داعش رو یکسره کنید!

   امیدوارم حزب الله و سپاه قدس سلیمانی چش چپ گروه بعدی باشن

   اسرائیل مجبوره قلدربازی در بیاره. 16 تا کشور عرب دور و برش، حزب الله و پاسداران عن قلاب شکوهمند هم قوز بالا قوز

   شما هم جای اسرائیل بودی قلدر میشدی

   نگاهی متفاوت به اسرائیل – نیم ساعته ولی ارزش دیدن داره
   فرارو 14 تیر – صدای آمریکا
   https://ir.voanews.com/a/3929309.html

   دوست داشتن

  2. بنده در این زمینه هم یه سری تحلیل و دیدگاه دارم که با توجه به تهدید بچه ی من مبنی بر اینکه «بيا دست بچه تو بگير» برو، …. خودسانسوری می‌کنم 😶

   دوست‌داشته‌شده توسط 1 نفر

 8. اينقدر از خبر بيماري مريم ميرزاخاني دلم گرفته كه مي خوام با هر چي خدا و ناخداست دعوا كنم. واقعاً چرا؟
  دلم مي خواد بدونم كجاست برم ديدنش. بهش بگم هر كي اسم تو را شنيده برات ارزوي بهبودي داره نازنينم، تو از پس مسائل پيچيده بر اومدي از پس اين بيماري هم بر ميايي به خاطر آناهيتا و به خاطر همه مردم ايران بمان

  به هر چي اعتقاد داريد لطفاً براي مريم دعا كنيد
  از هر كرانه تير دعا كرده ام روان
  شايد يكي زان ميانه كارگر شود

  دوست‌داشته‌شده توسط 1 نفر

  1. قارپوز جان درود. منو ببخش اینو دیر دیدم
   میترسم برم صفخۀ مروارید…ولی همین روزها باید بالاخره برم. جانان هم که خبر داد که بهتره الحم دولا

   دوست داشتن

 9. سلام و درود بابک جان و دوستان عزیز
  امیدوارم ک روزگار بر وفق مرادتون باشه
  🙂 کاپیتان جان واقعن هم هر روز اینجا سر میزنم و ممنونم ازت ـ همینطور قارپوز جان از شما هم ممنونم
  عارضم خدمت دوستان ک از اول ماه یولای دیگه تصمیم قطعی گرفتم ک از حالت موشِ آرمایشگاهی بیرون بیام و تراپی رو تعطیل کردم و دیگه هیچ دارویی هم نمیخورم و عجیب اینکه بهتر میخورم و مینوشم و حس میکنم ک حالم بهتر از زمان تراپی شده
  با آرزوی بهترینها برای همگی

  دوست‌داشته‌شده توسط 1 نفر

   1. سلام و درود بابک جان
    قربون دلت و خودت رفیق جان ـ بله میخاستم بیام فلوریدا برای دیدن دخترم ولی ماه گذشته خودش اومد آلمان و سه هفته موند و برگشت برای همین آمریکا اومدنم کنسل شد .

    دوست‌داشته‌شده توسط 1 نفر

 10. کیوان جان با پوزش [آیکن شرمنده]
  امیدوارم ک حال و روز شما هم خوب باشه و اشتباه لُپی این پیرمرد رو ببخشی 🙂 همونطور ک بالا نوشتم خیلی بهترم و ممنونم ازت

  دوست‌داشته‌شده توسط 1 نفر

 11. ابرآمد و باز بر سر سبزه گریست
  گفتم: ای ابر، گریه ات در غمِ کیست؟
  گفتا : گُلِ مریمی که دی بود به باغ
  افسوس که امروز درین عالم نیست!

  دوست‌داشته‌شده توسط 1 نفر

  1. ممنونم ازت لی لی عزیز و آرزوی سلامتی و شادکامی برات دارم
   متاسف باید شد برای امثال مریم ها 😦 نه پیرمردهایی مثل من 🙂 روحش شاد
   امیدوارم ک مروارید عزیز درد نداشته باشه

   دوست‌داشته‌شده توسط 1 نفر

 12. مدیر فنی و خدمات رصد و شنود در سرکوب‌های سال 88 به عنوان وزیر ارتباطات و تیلیفون معرفی شد به مجلس
  یکی از متجاوزان به محیط زیست به عنوان وزیر نیرو معرفی شد به مجلس
  یک آخوند بدون عبا و نعلینِ سنت گرا هم به عنوان وزیر فرهنگ معرفی شد به مجلس
  یک آقایی هم که میگن از اقتصاد سر در میاره به عنوان وزیر اقتصاد معرفی شد به مجلس، البته من نمیدونم جایی که شصت درصد اقتصاد مملکت در اختیار نهادهای انتصابی قرار داره دقیقا وزیر اقتصاد قراره چه کار خاصی انجام بده؟
  یک آقایی هم که به عنوان ناقض حقوق بشر به محدوده‌ی اتحادیه اروپا ممنوع الورود هست به عنوان وزیر دادگستری معرفی شد به مجلس
  یک آقایی هم که هیچکس نفهمید برای حقوق کارگران دقیقا چه کار خاصی انجام داد در وزارت کار ابقا و به مجلس معرفی شد
  کاربرد خانم‌ها نیز به غیر از رای دادن و تائید جمهوری اسلامی چیز دیگری نبود، حتا گفته میشود معاونت امور زنان نیز که نسبت به بقیه نسوان جمهوری اسلامی کمی بیشتر به فکر حقوق زنان بود از این معاونت عزل خواهد شد.

  من از خودم ، کیوان و لی لی میپرسم ، واقعا باید میرفتیم و در این سیرک شرکت می‌کردیم؟!
  هر اسمیو خواستید به جای وزرایی که گفتم جایگزین کنید، تصور کنید مثلا رئیسی قرار بود کابینه ببنده ، تفاوت اونقدر زیاد بود که ارزش داشته باشه به جمهوری اسلامی زرتوفرت «رای آری» بدهیم؟!

  پیرشدیم موی سرمون یا ریخت یا سفید شد اما هنوز مثل جوجه دانشجوهای سال اول و دوم موقع انتخابات جوزده میشیم

  اَه 😐

  دوست داشتن

 13. دوستان ببخشید یکی دوبار نوشتم پاک شد و دیگه سختم بود تکرار کنم. همۀ پیامهای محبت آمیز دوستان را خواندم و دلم روشن شد.

  آقا جوات
  مادام که همۀ مخالفان نظام فعلی در خصوص آنچه می‌خواهند -و نه آنچه نمی‌خواهند- به توافق نرسند، من و تو همچنان باید بین لجن و لجن‌تر دست به انتخاب بزنیم. بویژه در زمان ریاست جمهوری ماجراجویی به نام ترامپ که موجودیت «ایران» را تهدید می‌کند (و نه آنطور که شیفتگان نئوکان وطنی مدعیند جمهوری اسلامی را) ناگزیریم همچنان دست خود را بیالاییم.
  فراموش نکن رأی ما به سرعت توسعه تحت مدیریت روحانی نبود که اکنون بخاطر کندی یا توقفش گلمند باشیم، بلکه ما به بازگشت و عقب گرد مطلق رأی منفی دادیم.

  دوست داشتن

 14. 1-همین روزهاست که مثل نسوان به نسیان سپرده شده منم بنویسم بچه مرشد، میدونی وقت چی رسیده؟
  بپایان آمد این دفتر
  2-ماه آینده میرم هلند و اگه نتونم جریان ورود دو مرحله ای رو حل کنم – که الان با تلفن دستی ام انجام میدم- دو ماه غیبت خواهم داشت
  شاید فرصتی باشه خدافزی بنویسم. نمیتونم یهو بی خبر همه چی رو ول کنم برم.
  3-اگر در ایران بودم %99 یقین دارم رای نمیدادم، ولی بچند دلیل نمیتونم کسانی رو که رای میدن، زیاد ملامت کنم. فقط اینو باید بگم که امیدوارم با مشروعیت دادن به جمهوری چسلامی و فرصت از دهان گوزیدن جواد ظریف که با رای شما چسی میاد، زیاد عذاب وجدان نداشته باشید
  حتما دیدین که گوزیده: مردم اگه ج.ا. رو نمی خواستن با چنین شوری پای صندوق ها نمی رفتند. خب راست میگه مرتیکه دیوث کثافت دروغگو
  و من البابک توفیق

  دوست داشتن

  1. البته وبلاگ طبیعتا برای صاحبشهِ (یا به قول امید پنج وبلاگ برای صاحب دامین یا همون وردپرس هست) و این یک قانون بدیهی است (میباشد)
   اما راستش نمیدونم چرا احساس میکنم یه جای این قانون میلنگه ، یه جورایی به نظرم عادلانه نیست که کامنت نویس تا این انداره بدون حق و حقوق باشه 😕😅

   دوست داشتن

پاسخ بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s